Yevropaning bir qator stadionlarida JCH-2022 saralash bosqichi 8-turi doirasidagi o‘yinlar o‘tkazildi.

Germaniya milliy jamoasi safarda Shimoliy Makedoniyani yirik 4:0 hisobida mag‘lub etib, Yevropa jamoalari orasida jahon chempionatiga yo‘llanma olgan dastlabki jamoaga aylandi. Bahsda Verner dublga erishdi. Nemislar J guruhida 21 ochko bilan 1-o‘rinda borishmoqda.

H guruhida Rossiya milliy jamoasi Sloveniyada g‘alabaga erishib, 19 ochko bilan guruh peshqadamiga aylanib oldi. Valeriy Karpin shogirdlari turnir yakunidan ikki tur avval eng kamida o‘tish o‘yinlarida ishtirok etish huquqini kafolatlashdi.

Guruhdagi yana bir bahsda Xorvatiya Slovakiyani mag‘lub eta olmadi – 2:2.

G guruhida esa Niderlandiya Gibraltar ustidan 6:0 hisobida g‘alabaga erishgan bo‘lsa, Turkiya safarda Latviyadan ustun keldi – 2:1.

JCH-2022. 8-tur. 11 oktyabr

Ye guruhi
Estoniya – Uels 0:1
Gol: 0:1 – 12 Mur.
Estoniya – Xeyn, Kuusk, Tamm, Paskochiy, Mets, Pikk (Sinyavskiy, 57), Poom, Teniste (Oyamaa, 76), Sorga (Kirss, 81), Zenev (Vashuk, 82), Kyayt (Kallaste, 82).
Uels – Uord, Mifem, Roberts (Ganter, 83), Rodon, Ampadu, Remzi (Morrell, 80), Allen, Tomas, Uilson (Jonson, 83), Jeyms, Mur (Xarris, 71).

Belarus – Chexiya 0:2
Gollar: 0:1 – 22 Shik, 0:2 – 65 Glojek.
Belarus – Pavlyuchenko, Begunov, Pechenin, Yudenkov, Bikov, Selyava (Sadovnichiy, 46), Ebong, Sedko, Klimovich (Solovey, 78), Antilevskiy (Lisakovich, 68), Lisakovich.
Chexiya – Vatslik, Vizner, Mateyu, Zima, Chelyustka, Sadilek (Zmrgal, 88), Souchek, Peshek (Kopits, 81), Shik (Kral, 90), Vidra (Pavelka, 46), Glojek (Kuxta, 88).

H guruhi
Kipr – Malta 2:2
Gollar: 1:0 – 6 Papulis, 1:1 – 53 Muskat, 2:1 – 80 Sotiriu, 2:2 – 90 Degabriele.
Kipr – Mixail, Kiryaku (Gogich, 79), Sotiriu, Antoniadis, Ioannu, Loizu (Kakulis, 61), Kastanos, Papulis (Panayotu, 86), Andreu (Pittas, 79), Sotiriu, Demetriu (Psaltis, 86).
Malta – Bonello (Galea, 83), Pepe, Borg (Shou, 57), Muskat, Attard, Karuana (Pizani, 46), Teuma, Kamenzuli, Grech (Degabriele, 71), Montebello, Mbong (Dimek, 71).

Sloveniya – Rossiya 1:2
Gollar: 0:1 – 28 Diveyev, 0:2 – 32 Jikiya, 1:2 – 40 Ilichich.
Sloveniya – Oblak, Mevlya, Karnichnik (Rogel, 87), Balkovets, Biyol, Verbich (Sheshko, 53), Gnezda-Cherin (Zaxovich, 86), Ilichich, Kurtich, Lovrich, Shporar (Chrnigoy, 72).
Rossiya – Safonov, Jikiya, Kudryashov, Diveyev (Osipenko, 36), Sutormin, Kuzyayev, Fomin (Yeroxin, 86), Bakayev (Chistyakov, 86), Barinov, Miranchuk (Zabolotniy, 78), Smolov (Zaxaryan, 78).

Xorvatiya – Slovakiya 2:2
Gollar: 0:1 – 20 Shrans, 1:1 – 25 Kramarich, 1:2 – 45 Garaslin, 2:2 – 71 Modrich.
Xorvatiya – Livakovich, Barishich, Gvardiol, Vida, Stanishich (Livaya, 67), Ivanushets (Vlashich, 46), Perishich, Pashalich (Brekalo, 60), Brozovich, Modrich, Kramarich (Suchich, 85).
Slovakiya – Rodak, Shkrinyar, Shatka, Pekarik, Gansko, Kutska (Yirka, 85), Gamshik (Bero, 41), Garaslin (Kosselnik, 72), Groshovski, Almashi, Shrans.

G guruhi
Norvegiya – Chernogoriya 2:0
Gollar: 1:0 – 29 Elyunussi, 2:0 – 90 Elyunussi.
Norvegiya – Nyuland, Strannberg, Meling, Pedersen, Xanche-Olsen (Gabrilsen, 89), Edegor (Gregersen, 82), Deli (Yunsen, 64), Xeuge (Eursnes, 46), Elyunussi, Torstvedt (Berisha, 64), Berg.
Chernogoriya – Sharkich, Vuyachich, Radunovich (Bechiray, 82), Veshovich, Marushich, Xakshabanovich (Jurdjevich, 67), Shchekich (Yovovich, 76), Yankovich, Kosovich (Osmayich, 46), Tomashevich, Yovetich.
Chetlatish: Veshovich (90).

Latviya – Turkiya 1:2
Gollar: 1:0 – 70, avtogol Demiral, 1:1 – 75 Dursun, 1:2 – 90, penalti Yilmaz.
Latviya – Ozols, Chernomordiy, Yurkovskis, Dubra, Emsis, Savalniyeks, Zyuzin (Tarasov, 60), Yaunzems (Ontujans, 73), Siganik, Gutkovskiy (Krollis, 81), Uldrikis (Kigurs, 60).
Turkiya – Chaqir, Demiral, Suyunju, Chelik, Erkin (Yilmaz, 65), Ozdemir, Kekchyu (Dursun, 65), Under, Chalxano‘g‘lu, Aktyurko‘g‘lu (Dervisho‘g‘lu, 74), Yilmaz.

Niderlandiya – Gibraltar 6:0
Gollar: 1:0 – 9 van Deyk, 2:0 – 21 Depay, 3:0 – 45, penalti Depay, 4:0 – 48 Dumfris, 5:0 – 75 Dandjuma, 6:0 – 86 Malen.
Niderlandiya – Beylo, van Deyk, Blind, de Vrey, Dumfris, Klassen, de Yong (Vegorst, 60), Bergeys (Dandjuma, 60), Veynaldum, Lang (Malen, 78), Depay.
Gibraltar – Banda, Bosio (Ronan, 46), Chipolina (Britto, 46), Olivero, Valarino, Ennesli, Uoker (Hassan, 80), Uayzmen, Torilla (Mueli, 88), Chipolina, Staych (Kassiaro, 62).

J guruhi
Islandiya – Lixtenshteyn 4:0
Gollar: 1:0 – 19 Tourdarson, 2:0 – 35, penalti Gudmundsson, 3:0 – 79, penalti Gudmundsson, 4:0 – 89 Gudonsen.
Islandiya – Olafsson, Gretarsson (Xermannsson, 32), Byarnason, Sampsted, Xelgason (Baldursson, 65), Byarnason, Torarinsson, Torsteynsson (Ellertsson, 65), Tourdarson (Gudonsen, 80), Gudmundsson, Kyartansson (Gudonsen, 65).
Lixtenshteyn – Byuxel, Xofer, Geppel, Gryunenfelder, Malin (Markser, 8), Xasler, Volfinger (Kardeshoglu, 84), Frommelt, Zele (Yildiz, 67), Mayer (Frik, 46), Frik (Brendle, 84).
Chetlatish: Markser (63).

Shimoliy Makedoniya – Germaniya 0:4
Gollar: 0:1 – 50 Xaverts, 0:2 – 70 Verner, 0:3 – 73 Verner, 0:4 – 83 Musiala.
Sh.Makedoniya – Dimitriyevski, Musliu, Ristovski (Ashkovski, 77), Velkoski, Alioski, Kostadinov (Ristevski, 77), Nikolov (Rakip, 58), Churlinov, Ademi (Spirovski, 29), Elmaz, Yaxovich (Miovski, 58).
Germaniya – Noyer, Zyule, Kerer, Klostermann, Raum, Kimmix, Xaverts (Adeyemi, 61), Goretska (Virts, 61), Myuller (Noyxaus, 80), Verner (Musiala, 74), Gnabri (Xofmann, 74).

Ruminiya – Armaniston 1:0
Gol: 1:0 – 26 Mitritse.
Ruminiya – Nitse, Ratsiu (Manya, 66), Banku, Kirikesh, Nedelcharu, Chikildeu, Stanchu (Nedelku, 81), Xadji (Mixeile, 81), Marin, Mitritse (Morutsan, 62), Kesheryu (Ivan, 62).
Armaniston – Yurchenko, Oganesyan, Aroyan, Terteryan, Voskanyan, Mxitaryan, Spersyan (Vardanyan, 77), Bayramyan (Adamyan, 46), Udo (Karapetyan, 82), Barsegyan (Selarayan, 46), Grigoryan (Geloyan, 46).

0